دلیل هوس کردن این خوراکیها چیست؟

مهاباد/بالویز/یک باور جمعی وجود دارد که زمانی که شخص هوس غذایی می کند،این نشانه ی کمبود تغذیه ای ست،متاسفانه مطالعات علمی کمی در این رابطه وجود دارد. به گزارش سرویس سلامت،پایگاه خبری بالویز،سوال دیگری که وجود دارد این است که چرا زمانی که هوس چیزی خاص می کنیم، اگر علت کمبود تغذیه ای ست، چرا […]

دلیل هوس کردن این خوراکیها چیست؟

مهاباد/بالویز/یک باور جمعی وجود دارد که زمانی که شخص هوس غذایی می کند،این نشانه ی کمبود تغذیه ای ست،متاسفانه مطالعات علمی کمی در این رابطه وجود دارد.

به گزارش سرویس سلامت،پایگاه خبری بالویز،سوال دیگری که وجود دارد این است که چرا زمانی که هوس چیزی خاص می کنیم، اگر علت کمبود تغذیه ای ست، چرا هوس بستنی و شکلات می کنیم اما هوس سیب یا کلم نمی کنیم؟ می توان گفت یکی از علت های آن، تمایل مردم به غذاهای غنی از کربوهیدرات، چربی و شکر است.

این به این معنی نیست که هوس کردن چیزی غیر واقعی است. بلکه زمانی که شما هوس پیتزا می کنید، در واقع در یک شرایط روحی و احساسی، به دنبال یک خوراکی راحت و در دسترسی هستید که این احساس را در شما ایجاد کند. دیگر مطالعات نشان می دهند هوس کردن نتیجه ی استفاده از رژیم غذایی یکنواخت و محدود در یک دوره ی طولانی است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت هوس کردن به ۳ دلیل می تواند به وجود آید. ۱٫ کمبود های تغذیه ای ۲٫ به دلیل شرایط و نیاز های احساسی و روحی ۳٫ استفاده از رژیم های محدود و یکنواخت در طولانی مدت است.

۱_یخ

بعضی افراد علاقه ی زیادی به جویدن یخ دارند. اگر همیشه هوس جویدن یخ می کنید، این مسأله احتمالا از نشانه های کم خونی است.

۲- کاکائو

اگر دائما هوس خوردن کاکائو می کنید احتمالا افسرده هستید و سعی دارید با خوردن یک چیز شیرین خود درمانی کنید. چند ده گرم شکلات تلخ سطح سروتونین و دوپامین را در بدن بالا می برد که به مواد شیمیایی شادی آور معروف هستند.

۳- شیرینی

اگر تمام روز میل به خوردن انواع و اقسام شیرینی جات دارید، احتمالا به خواب بیشتری نیاز دارید. تحقیقات نشان داده حتی اندک کاهشی در خواب شبانه منجر به مصرف چند صد کالری بیشتر به واسطه ی خوردن شیرینی جات می شود.

۴- پنیر

پنیر حاوی ماده ای به نام تریپتوفان است که روحیه را تقویت می کند و خاصیت آرامش بخشی دارد. بنابراین اگر هوس غذایی تان با خوردن پیتزا یا هر غذای پنیر دار دیگری برطرف می شود، احتمالا به تنها چیزی که نیاز دارید کمی آرامش و حال خوش است.

۵- نوشابه

اگر همیشه هوس خوردن نوشابه می کنید و تصور می کنید که شیرینی مزه ی آن را دوست دارید، باید بدانید که احتمالا چیزی که به دنبالش هستید کافئین موجود در نوشابه است.

۶-آب

می تواند نشانه دیابت باشد.
تشنگی شدید می تواند از اولین نشانه دیابت باشد. اما این به این معنی نیست که زمانی که شما در اثر تمرین و کار شدید احساس تشنگی کردید، نشانه دیابت باشد. می توان گفت تشنگی شدید که به همراه ادرار زیاد باشد می تواند از نشانه های اولیه ی دیابت باشد.

۷-نمک

در واقع در بین بعضی از ما، کسانی هستند که به دلیل بیماری آدیسون نمک بیشتری دریافت می کنند. در این افراد، غده ی آدرنال (غده ای که بر روی کلیه ها نشسته) مقادیر کافی هورمون ترشح نمی کند و این هورمون ها بسیار مهم هستند. از جمله هورمون های مهمی که توسط آدرنال ترشح می شود، کورتیزول و آلدوسترون می باشد. از مهمترین وطایف کورتیزول، پاسخ به استرس و از مهمترین وظایف آلدوسترون، کنترل فشار خون می باشد. در صورت وجود بیماری آدیسون و بی توجهی و عدم درمان آن، فشار خون در این افراد به طور ناگهانی افت شدید پیدا می کند. بناربراین از دسته افرادی هستید که به تازگی تمایل به دریافت بیشتر نمک دارید و این تمایل مداوم و به همراه سایر علادم بیماری آدیسون است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

مهاباد/پایگاه خبری بالویز/۹۹/۰۹/۲۲-۲۰:۱۰/ش