بانوی کار آفرین ایلامی با تولید در حوزه چرم نقش مهمی در اشتغال جوانان منطقه دارد

بانوی کار آفرین ایلامی با تولید در حوزه چرم نقش مهمی در اشتغال جوانان منطقه دارد

مهاباد/بالویز/بانوی کار آفرین ایلامی با تکیه بر توان و استعداد علاوه بر آموزش و ایجاد اشتغال درحوزه چرم یکی از صادر کنندگان این صنعت باشد.

به گزارش سرویس اقتصادی،پایگاه خبری بالویز“بانوی کار آفرین ایلامی با تکیه بر توان و استعداد خود توانسته علاوه بر آموزش و ایجاد اشتغال در حوزه چرم، سالانه ۱۰۰۰ عدد کمربند چرم را به کشور آلمان صادر کند.

“مینا نجف ‌نیا ” کارآفرین و تولید کننده چرم اظهار داشت:چندین سال است در حوزه چرم فعالیت می‌کنم و توانسته‌ام بیش از ۸۰۰ نفر را آموزش دهم.

وی گفت:با شیوع کرونا آموزش مراجعه کنندگان در حوزه چرم کمتر شده است؛ امسال کارگاه‌های چرم را از ۲ کارگاه به ۴کارگاه ارتقا داده‌ام، تنها هدفم آموزش بهتر و ایجاد اشتغال برای کسانی است که نزد من آموزش می‌بینند. 

وی افزود: سال‌های گذشته بخش عمده چرم داخل کشور از کشور ترکیه تامین می‌شد اما با توسعه تولید و بهبود کیفیت محصولات داخلی، اکنون شاهد جهش خاصی در این بخش صنعتی کشور هستیم.

این تولید کننده ادامه داد:محصولات خود را در نمایشگاه صنایع دستی کشور به نمایندگی از استان ایلام عرضه کرده‌ام و خوشبختانه مورد استقبال عموم قرار گرفت؛ علاوه بر چرم، کیف دوزی،کمربند،تزیینات و کفش دوزی عمده فعالیت‌های ماست.

نورالدین محسنی معاون صنایع دستی اداره کل ایلام بیان کرد: ۱۵ واحد تولیدی چرم در ایلام فعالیت می‌کنند و توانسته‌اند با توجه به شعار سال،جهش تولید خوبی را ایجاد کنند؛امسال متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا صادرات نداشته‌ایم.

وی افزود: گلیم ساده، جاجیم بافی، احرامی بافی، بافت سیاه چادر، پای پوش سنتی( گیوه بافی) ، نمد مالی، معرق نمد، حصیر بافی، چیغ یا چیت بافی، محرق، سفالگری، کاشی معرق، معرق و منبت چوب، پیکرتراشی، خراطی نقاشی روی سفال، نگارگری، طراحی سنتی، چرم سازی و سرمه دوزی از دیگر رشته های صنایع دستی ایلام است.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام تصریح کرد:در استان ایلام ۳۳ رشته صنایع دستی و بیش از ۱۲۰ کارگاه با بیش از ۱۰۰۰ نفر صنعتگر در قالب مشاغل خانگی فعالیت دارند. 

وی ادامه داد:با پرداخت تسهیلات و ایجاد بازارچه‌های دائمی و موقت و همچنین از طریق بیمه هنرمندان از صنعتگران حمایت می‌شود.

مهاباد/پایگاه خبری بالویز/منبع خبرگزاری فارس/ ۹۹/۰۸/۱۸-۱۴:۳۰/ی

بانوی کار آفرین ایلامی با تولید در حوزه چرم نقش مهمی در اشتغال جوانان منطقه دارد 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.