دامپزشکی کردستان در خصوص احتمال شیوع بیماری تب سه روزه گاوی هشدار داد

مهاباد-بالویز”سفیر-معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کردستان اظهار داشت: این بیماری یک بیماری ویروسی نادر بوده که مشترک بین انسان و حیوان نیست و به راحتی به درمان پاسخ می‌دهد. به گزارش سرویس سلامت ،پایگاه خبری تحلیلی بالویز“«ناصر مخدوم» افزود: در حال حاضر احتمال وقوع، بروز و شیوع بیماری ویروسی تب ۳ روزه گاوی وجود […]

مهاباد-بالویز”سفیر-معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کردستان اظهار داشت: این بیماری یک بیماری ویروسی نادر بوده که مشترک بین انسان و حیوان نیست و به راحتی به درمان پاسخ می‌دهد.

به گزارش سرویس سلامت ،پایگاه خبری تحلیلی بالویز“«ناصر مخدوم» افزود: در حال حاضر احتمال وقوع، بروز و شیوع بیماری ویروسی تب ۳ روزه گاوی وجود دارد و مناسب ترین راهکار برای به حداقل رساندن ضایعات و خسارات اقتصادی ناشی از بروز این بیماری، تشخیص سریع مبتلایان و درمان مناسب بیماری است.

وی ادامه داد: دامداران در صورت مشاهده علائمی مانند کاهش تولید شیر و وزن دام همراه با تب ناگهانی، لنگ زدن، عدم تعادل در راه رفتن، بی‌اشتهایی، ریزش اشک، ترشحات بزاق و بینی، درد و خشکی مفاصل و سفتی شدید عضلات به درمانگاه‌های دامپزشکی مراجعه کنند.

«مخدوم» سمپاشی اماکن دامی علیه حشرات را یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه اعلام کرد و گفت: با توجه به فصل گرما و ازدیاد فعالیت پشه‌ها و بندپایان به عنوان ناقلان اصلی این بیماری انتظار داریم دامداران توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی را جدی گرفته و نسبت به سمپاشی بدن دام ها و جایگاه‌های نگهداری دام در اولین فرصت اقدام کنند.

وی دیگر علائم این بیماری را افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب، برشمرد و افزود: ممكن است در دام یبوست یا اسهال نیز دیده شود كه بعد از فروكش كردن تب سه روزه، دام شروع به غذاخوردن كرده و نشخوار می‌كند، اما لنگ زدن و ضعف ممكن است دو تا سه روز باقی مانده و زمین گیری هم شاید تا چند روز ادامه یابد.

مهاباد-پایگاه خبری تحلیلی بالویز– ۹۹/۰۵/۱۶ – پ – ۱۴:۳۰