داروساز بالینی معاونت غذا و دارو:

آنچه که بیماران قلبی باید در مورد داروی نیتروگلیسرین (NTG) بدانند

در هنگام مراجعه به هر پزشکی وی را از تمام داروهای مصرفی خود در منزل آگاه سازید.

مهاباد/بالویز/درد قلبی بیماران ناشی از تنگ شدن عروق کرونایی قلب است که مانع از رسیدن اکسیژن به قلب می شود .

به گزارش سرویس سلامت،پایگاه خبری بالویز“دکتر فائزه شادفر” داروساز بالینی معاونت غذا و دارو گفت:داروی نیتروگلیسیرین یک  داروی قلبی از دسته نیتراتها است .درد قلبی بیماران ناشی از تنگ شدن عروق کرونایی قلب است که مانع از رسیدن اکسیژن به قلب می شود

نیتروگلیسرین از طریق گشاد کردن شریانها و ورید ها سبب افزایش تامین خون اکسیژن دار مورد نیاز و از سوی دیگر سبب کاهش نیاز قلب به تامین جریان خون شده و در مورد درمان شقاق نیز از طریق گشاد کردن اسفنگتر مقعد به بهبود علائم بیمار کمک می کند .

“شادفر ” با اشاره به اشکال این دارو اظهار داشت : داروی مذکور در اشکال قرص های معمولی و آهسته رهش ۲٫۶و ۶٫۴میلی گرم (با نام های تجاری سوستاک ، نیترو کاردین و …)،آمپول ،کپسول ها ،پرلها و اسپری های زیر زبانی ۰٫۴ میلی گرم و نیز پچ و پماد نیتروگلیسیرین (پماد نیتریت ) در دسترس است .

این دارو در کنترل اورژانسی افزایش فشار خون ،حملات آنژین صدری پایدار (فرم های قرص یا کپسول زیرزبانی  یا اسپری )و ناپایدار (معمولا فرم آمپول )و نارسایی مزمن قلبی کاربرد دارد. فرم پچ آن در درمان شقاق مقعدی به کار می رود .

وی  در مورد شروع ،طول اثر و شیوه مصرف این دارو افزود : شروع اثر فرم های زیر زبانی بین ۱-۳ دقیقه و در مورد اسپری ۲-۴ دقیقه است و طول اثر آنها نیز ۳۰دقیقه می باشد .

در حملات آنژینی زمانی که فرد دچار حمله شد میتواند از فرم زیر زبانی یا اسپری دارو استفاده کند و در صورت عدم مشاهده پاسخ دارویی ،فرد مجاز است هر ۵دقیقه یک پرل زیر زبانی یا یک پاف اسپری را تا حداکثر ۳پرل یا ۳ پاف مصرف کند و در صورت عدم بهبود علایم باید سریعا خود را به مراکز درمانی برساند .

در ارتباط با استفاده از فرم پماد دارو ، فرد باید یک ناحیه به وسعت ۵تا ۷ سانتی متر در ناحیه بدون موی خود مانند جلوی قفسه سینه ،پشت یا جلوی ران پخش نماید .هر ۲٫۵سانتی متر از پماد ۲درصد حاوی ۱۵ میلی گرم نتروگیلیسیرین است.

قرص های آهسته رهش دارو نیز باید بلافاصله ۱ساعت قبل از غذا یا ۲ ساعت پس از آن مصرف شوند.

این کارشناس دارو  ادامه داد : بدن مدتی پس از مصرف داروی نیتروگلیسیرین به دلیل اشباع ظرفیت خود نسبت به اثرات آن مقاومت نشان می دهد .

این دارو به صورت ۳بار در روز در بیماران مبتلا به آنژین صدری که معمولا قشر مسن جامعه را در برمیگیرد تجویز می شود .

توصیه می شود در این بیماران دارو در طی روز که ریسک بروز حملات آنژینی زیاد است در فواصل ۶ساعته (به عنوان مثال ۶صبح ،۱۲ظهر و ۶عصر )تجویز شود تا بدن امکان بازیابی ظرفیت پاسخ دهی خود را به اثرات دارو  به دست بیاورد.

فاصله معمولا ۱۲ساعته بین مصرف دارو  به بدن فرصت بازیابی را خواهد داد.

البته شایان ذکر است که بیشترین بحث تولرانس در مورد فرم پماد دارو است که معمولا پس از یک هفته درمان با آن رخ می دهد و به همین دلیل این فرم جز در بیماران بستری ،بیماران دچار معلولیت یا بیمارانی که در طی شب و خواب دچار حملات آنژینی می شود در بقیه افراد توصیه نمی شود به منظور پیشگیری از وقوع تحمل توصیه می شود فرم پچ حدود ۱۲-۱۴ ساعت پس از مصرف جدا شود .

“دکتر شادفر “در ادامه در مورد عوارض دارویی  تصریح کرد : از عوارض این دارو سرگیجه ،سردرد ،احساس افت فشار هنگام تغییر وضعیت ناگهانی ،تپش قلب تهوع و استقراغ و ریسک آریتمی های قلبی و واکنش های حساسیتی می باشد.

در نظر داشته باشید که بروز سرگیجه و سردرد تا حدود ۲۰ دقیقه پس از عوارض آن نشانگر تاثیر دارو است و در صورتی که این سردرد برای بیمار اذیت کننده باشد می تواند از استامینوفن برای تسکین ان استفاده کند.

“دکتر شادفر”در مورد تداخلات دارویی گفت : بیماران باید هنگام مصرف این دارو  با سایر داروهای کاهنده فشار خون احتیاط لازم را داشته باشند .

توجه نمایید که داروی نیتروگیلیسیرین و ایزوسورباید تاثیر یکسانی دارند و نباید همزمان با هم مصرف شوند .

همچنین آقایانی که داروهای برطرف کننده اختلالات جنسی مانند سلیدنافیل یا تادالافیل مصرف می کنند باید آگاه   باشند که فاصله ۲۴ساعته در مورد سیلدنافیل و فاصله ۴۸ساعته با تادالافیل را با نیتروگیلیسیرین  رعایت کنند.

در هنگام مراجعه به هر پزشکی وی را از تمام داروهای مصرفی خود در منزل آگاه سازید.

“دکتر شادفر “در پایان گفت : شرایط نگهداری این دارو ویژه است و باید دور از رطوبت، نور و حرارت نگهداری شود.

همچنین دارو نباید از ظرف و بسته بندی اصلی خود خارج گردد.

قرصهای زیر زبانی حتما باید در ظروف کهربایی اصلی خود نگهداری گردند. زیرا این شرایط می تواند سبب ناپایداری دارو و تجزیه آن شود .

احساس گزندگی زبان نشانگر پایدار و سلامت دارو و تاثیر دارو بر بدن است توصیه می شود قرص های ۶٫۴ میلی گرمی دارو به هیچ وجه نصف یا شکسته نشوند زیرا این دارو در قالب یک ماتریکس تهیه شده و با شکستن آن الگوی آزاد سازی دارو به هم می خورد .

مهاباد/بالویز/۱۴۰۰/۰۷/۲۷-۱۰:۴۸:۱۲ / خبر ۲۹۵۰/ کد خبر ۱۴۲۷۷/ س