فرماندار سردشت:

نخستین محموله وارداتی کولبری از بازارچه مرزی کیله سردشت ترخیص شد

نخستین محموله وارد شده در این بازارچه با تناژ ۴۰ هزار و ۵۶۰ تن به ارزش ۲۰۰ هزار دلار و معادل ۴۶ میلیارد ریال بوده که ترخیص شد.

مهاباد/بالویز/فرماندار سردشت گفت:نخستین محموله وارداتی از محل واردات کولبری به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار دلار در گمرک کیله سردشت ترخیص شد.

به گزارش سرویس اقتصادی،پایگاه خبری بالویز“اقصی نخشی پور” در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه در راستای اجرای طرح ساماندهی معابر کولبری مصوبه سال ۹۷ هیئت وزیران و با ادغام بازارچه ” قاسم رش ” در بازارچه کیله، واردات از این بازارچه با ارائه کارت‌های کولبری مرزنشینان باید انجام می‌گرفت،افزود: همه سامانه‌ها و زیرساخت‌ها در گمرک کیله راه اندازی شده تا از ظرفیت واردات کولبری استفاده شود.

وی ادامه داد:تجار و بازرگانان با بهره گیری از تخفیف‌های لحاظ شده برای مرزنشینان می‌توانستند اقدام به واردات ۱۰۰ قلم کالای مجاز مصوب شده کنند اما موانع سیستمی و قانونی بر سر راه آن به وجود آمد و به صورت عملی واردات انجام نمی‌گرفت.

فرماندار سردشت خاطرنشان کرد:با تلاش و پیگیری‌های انجام شده تمامی موانع قانونی و سیستمی واردات کولبری از این بازارچه رفع و واردات عملاً از این گمرک صورت گرفت.

“نخشی پور” خاطرنشان کرد: نخستین محموله وارد شده در این بازارچه با تناژ ۴۰ هزار و ۵۶۰ تن به ارزش ۲۰۰ هزار دلار و معادل ۴۶ میلیارد ریال بوده که ترخیص شد.

فرماندار سردشت تاکید کرد: اگر مجوز واردات قطعی و واردات پیله وری داده شود باید چارت سازمانی گمرک بزرگ‌تر و افزایش یابد که این ظرفیت هم گمرک کیله سردشت دارد و می‌تواند انجام بگیرد.

وی با بیان اینکه بازارچه مرزی کیله یکی از بازارچه‌های مهم و فعال اقتصادی استان آذربایجان غربی به شمار می‌رود،گفت:گمرک بازارچه مرزی کیله سردشت از سال ۱۳۸۲ برای تسریع در صادرات کالا و تولیدات داخلی کشور آغاز به کار کرد، این گمرک در ۲۰ کیلومتری شهر «قلعه دیزه» در شمال عراق قرار دارد.

مهاباد/بالویز/۱۴۰۰/۰۷/۰۶- ۱۱:۵۸:۱۲/ خبر ۲۹۰۸/ کد خبر ۱۴۰۸۱/ س