توافق ایران و ترکیه در ۵ حوزه همکاری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بالویز و به نقل ازخبرگزاری خبرآنلاین، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان صبح روز پنجشنبه‌ پیش از ترک آنکارا به مقصد تهران به تشریح نتایج سفر خود به ترکیه و گفت‌وگوی‌های صورت گرفته شده با مقامات این کشور پرداخت و در این‌باره اظهار کرد: در جریان سفر به ترکیه با […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بالویز و به نقل ازخبرگزاری خبرآنلاین، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان صبح روز پنجشنبه‌ پیش از ترک آنکارا به مقصد تهران به تشریح نتایج سفر خود به ترکیه و گفت‌وگوی‌های صورت گرفته شده با مقامات این کشور پرداخت و در این‌باره اظهار کرد: در جریان سفر به ترکیه با رییس جمهور ، رییس مجلس ، وزیر امور خارجه و سایر مقامات این کشور همسایه در مورد موضوعات دو جانبه ، مسائل منطقه‌ای و جهانی صحبت کردیم. در جریان این دیدارها در مورد بحث سوریه رایزنی کردیم. از جمله در رابطه با موضوع ادلب ، حضور نیروهای آمریکایی در سوریه و همچنین در مورد روند حل سیاسی بحران این کشور و اقداماتی که باید در این رابطه صورت بگیرد نیز رایزنی کردیم.

ظریف افزود:  موضوع ونزوئلا و مداخلات غیر قانونی آمریکا در امور این کشور و تحولات صورت گرفته در شمال آفریقا و نگرانی‌هایی که  در این منطقه در مورد احتمال استفاده از نیروهای نظامی وجود دارد از دیگر موضوعاتی بود که در جریان این رایزنی‌ها در مورد آن  بحث و گفت‌وگو کردیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به گفت‌وگوهای صورت گرفته با مقامات ترکیه در مورد روابط دو جانبه تهران ــ آنکارا ، خاطر نشان کرد: دولت ترکیه همواره مخالفت‌های خود را با تحریم ها و اقدامات غیر قانونی آمریکا علیه ایرا ن و همچنین علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده است و این موجب تقدیر و تشکر ما بوده و هست.

ما در جریان این سفر در مورد روش های ادامه‌ همکاری ها بین دو کشور علی‌رغم وجود تحریم ها صحبت کرده‌ایم و توافق کردیم که در پنج حوزه به صورت ویژه‌ کار را دنبال کنیم. از جمله در مورد تعرفه ترجیحی، همکاری ها در حوزه انرژی، همکاری ها در حوزه بانکی و استفاده از پول مشترک دو کشور ، ایجاد ساز و کار اینستکس در روابط دو جانبه دنبال می‌کنیم.

وزیر خارجه کشورمان  ادامه‌ داد: توافق شد من و وزیر امور خارجه ترکیه این موضوعات را به صورت ویژه‌ دنبال کنیم و مسئولان کمیسیون مشترک دو کشور نیز به سهم خود این مسائل را دنبال کنند.

وی در ادامه صحبت‌های خود در جمع خبرنگاران، یادآور شد: من احساس می‌کنم که در طرف ترکیه ای علاقه‌مندی به همکاری جدی با ایران در همه زمینه‌ها از جمله اقتصادی ، امنیتی ، سیاسی ، منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد و شاید مشابه روابطی که در حال‌ حاضر بین این کشور و ایران وجود دارد در طول چند دهه گذشته وجود نداشته است. خوشحال هستم که ما روابط مشابهی را با سایر همسایگانمان داریم. از جمله با آذربایجان ، عراق، افغانستان ، پاکستان و سایر همسایگان در آسیای میانه ، قفقاز.

ظریف با اعتقاد بر این که سیاست دولت دوازدهم در عرصه سیاست خارجی مبنی بر این که همسایگان در اولویت ما قرار دارند با موفقیت در حال پیش رفتن است، در این باره خاطر نشان کرد: امیدواریم که به لطف خدا اقداماتی در این حوزه انجام دهیم.
با پایگاه خبری تحلیلی بالویز همراه شوید