احداث دبیرخانه شهر جهانی کلاش در مریوان

مهاباد / بالویز / رئیس اداره میراث ‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان مریوان،از اختصاص مکان برای احداث دبیرخانه شهر جهانی کلاش درمریوان خبر داد. به گزارش سرویس فرهنگی و هنری،پایگاه خبری بالویز “فریاد حدادیان”گفت:شهر مریوان در سال۹۴ به عنوان شهر ملی کلاش‌بافی و در شهریورماه سال۹۶ به عنوان شهر جهانی کلاش از سوی شورای جهانی […]

احداث دبیرخانه شهر جهانی کلاش در مریوان

مهاباد / بالویز / رئیس اداره میراث ‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان مریوان،از اختصاص مکان برای احداث دبیرخانه شهر جهانی کلاش درمریوان خبر داد.

به گزارش سرویس فرهنگی و هنری،پایگاه خبری بالویز “فریاد حدادیان”گفت:شهر مریوان در سال۹۴ به عنوان شهر ملی کلاش‌بافی و در شهریورماه سال۹۶ به عنوان شهر جهانی کلاش از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی انتخاب و معرفی شده است.

او افزود:مریوان به عنوان یکی از قطب ‌های صنایع‌ دستی در سطح استان و قرارگیری درکنار طبیعت زیبا و بکر و فرهنگ اصیل و غنی منطقه موجب شده که این شهر همواره مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مریوان با اشاره به هم‌مرز بودن با کشور عراق عنوان کرد: این موضوع ارزش‌های ویژه اقتصادی را برای مریوان به ارمغان آورده است.

“آرمان وطن‌ دوست “معاون گردشگری و سرمایه گذاری استان نیز،بیان کرد:صنایع‌ دستی منطقه مریوان به عنوان بخشی از میراث ‌فرهنگی و نمادی از نوع زندگی و فرهنگ ‌بومی مردم همواره در زندگی آن‌ها نقش اساسی داشته است.

او با اشاره به اینکه مریوان یکی مهم‌ترین قطب‌های کلاش ‌بافی در سطح جهان است، ادامه داد: این شهرستان با دارا بودن ظرفیت‌ها وپتانسیل‌های بسیار ارزشمند در حوزه تولید انواع صنایع‌دستی بومی و اصالت‌دار از قبیل؛ پوشاک‌محلی، نساجی‌سنتی، رودوزی‌هایسنتی، هنر‌های چوبی، بافته‌های داری و همچنین“کلاش‌بافی” (پاپوش‌های محلی) می‌تواند به یکی از مهمترین شهر‌های کشور در زمینه تولیدات صنایع دستی تبدیل شود.

“فریاد حدادیان” در پایان به اهمیت راه‌اندازی مکانی به عنوان دبیرخانه شهر جهانی کلاش در مریوان اشاره و خاطرنشان کرد:که در این جلسه مصوب شد شهرداری مکانی را برای احداث دبیرخانه شهر جهانی کلاش در مریوان به اداره میراث فرهنگی اختصاص دهد.

مهاباد/بالویز/۹۹/۱۲/۱۸ ۱۵:۳۵:۵۲/ کدخبر۲۴۱۵/ د