زندگی یک خانواده در سرمای منفی ۵۰ درجه

هزاران سال است که مردم ننتس با گله های گوزن خود به شیوه زندگی عشایری زندگی می‌کنند و هنوز هم نسل جدید ننتس ها به شیوه اجدادشان زندگی می‌کنند. پایگاه خبری بالویز- مردم ننتسی گروهی قومی ساکن در کشور روسیه است. این مردمان به عنوان مردم بومی در شمال قطبی روسیه شناخته می‌شوند و از […]

هزاران سال است که مردم ننتس با گله های گوزن خود به شیوه زندگی عشایری زندگی می‌کنند و هنوز هم نسل جدید ننتس ها به شیوه اجدادشان زندگی می‌کنند.

پایگاه خبری بالویز- مردم ننتسی گروهی قومی ساکن در کشور روسیه است. این مردمان به عنوان مردم بومی در شمال قطبی روسیه شناخته می‌شوند و از راه پروش گوزن‌های شمالی روزگار خود را سپری می‌کنند.

با تغییر فصول از پاییز به زمستان شبه جزیره یامال پوشیده از برف و رودخانه ها نیز یخ می زنند. این امر باعث می شود که ننتسی‌ها از مراتع تابستانی به سمت مناطق برفی بروند.

سورتمه‌ها بخش مهمی از زندگی این افراد را تشکیل می‌دهند. سورتمه‌ها علاوه بر اینکه مردم ننتسی را جابجا می‌کند در حمل گوشتهای یخ زده، نان، کره و سایر مواد اصلی نیز کاربرد دارند.

گرم نگه داشتن بدن اساسی ترین جنبه بقای ننتسی هاست و هیزم و آتش از ملزومات زندگی آنان است. دمای هوا در قطب شمال تا منفی ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.

در فرهنگ ننتس، کارهای خانه مانند پخت و پز و مراقبت از کودکان توسط زنان انجام می شود. انجام کارهای زنان توسط مردان ممنوع است.

پراسکوویا ۹۶ ساله پیرترین عضو قوم ننتس است. سن بالای او مانع انجام کارهایش نمی‌شود.

هزاران سال است که مردم ننتس به شیوه زندگی عشایری زندگی می‌کنند و هنوز هم نسل جدید ننتس ها به شیوه اجدادشان زندگی می‌کنند. طی سالیان گذشته تغییرات آب و هوایی و مرگ گوزن هایشان خسارات زیادی بر آنان وارد کرده است.

پایگاه خبری بالویز /۹۸/۰۶/۰۸