سالانه یک میلیون و ۸۵ هزار تن ماده معدنی طلا در تکاب استخراج می شود

  مهاباد/بالویز/معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت،معدن و تجارت آذربایجان غربی از اشتغالزایی مستقیم برای بیش از ۷۰۰ نفر در معادن طلای تکاب خبرداد. به گزارش سرویس اقتصادی،پایگاه خبری بالویز” پریسا عابدپور” با اشاره به فعالیت دو معدن طلای بزرگ زره شوران و آقدره در این شهرستان افزود: سالانه یک میلیون و ۸۵ […]

 

مهاباد/بالویز/معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت،معدن و تجارت آذربایجان غربی از اشتغالزایی مستقیم برای بیش از ۷۰۰ نفر در معادن طلای تکاب خبرداد.

به گزارش سرویس اقتصادی،پایگاه خبری بالویز” پریسا عابدپور” با اشاره به فعالیت دو معدن طلای بزرگ زره شوران و آقدره در این شهرستان افزود: سالانه یک میلیون و ۸۵ هزار تن ماده معدنی طلا را استخراج و در سر معدن نیز فرآوری می‌کنند، این واحدها با سرمایه گذاری ۱۰۱۸ میلیارد ریال زمینه اشتغال مستقیم را برای ۷۱۵ نفر مهیا کرده اند.

وی با بیان اینکه تکاب در حوزه های معدنی و صنایع معدنی از ظرفیت های بالایی برخوردار است، یاداور شد: با ایجاد واحد های فرآوری بزرگ مقیاس در راستای جلو گیری از خام فروشی و خروج سهم ارزش افزوده مواد معدنی از این شهرستان هم می تواند اشتغال چشمگیری برای مردم منطقه ایجاد کند.

“عابدپور”با اشاره به معضل خام فروشی تصریح کرد: برای جلوگیری از خام فروشی انواع سنگ‌های تزئینی استخراج شده از معادن تکاب یک واحد سنگ بری بزرگ مقیاس احداث خواهد شد تا مواد استخراج شده بعد از فرآوری از این شهرستان خارج شود و ارزش افزوده آن نیز به این شهرستان بازگردد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اقدامات زیرساختی در این منطقه اضافه کرد: اقدامات زیرساختی خوبی هم در منطقه از محل وصول درآمدهای حقوق دولتی معادن شهرستان تکاب از جمله برق رسانی، آب رسانی و راه‌های دسترسی به معادن ایجاد شده است که روستاهای موجود در مسیر نیز از این زیر ساخت‌ها بهره مند شده‌اند.

گفتنی است زره شوران بزرگترین مجموعه تولید طلای کشور و خاورمیانه در کنار معدن طلای آقدره که واحد فرآوری و استحصال طلا نیز در پای این دو معدن قرار دارد در شهرستان تکاب استقرار یافته اند.

مهاباد/پایگاه خبری بالویز/منبع برنا/ ۹۹/۰۷/۲۵/۱۳:۵۰/ج