فراخوان هفتین دوره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی منتشر شد

مهاباد/بالویز/هفتمین دوره جشنواره تقدیر از مروجان کشور با رویکرد توجه به فضای مجازی فراخوان خود را اعلام کرد،علاقه‌مندان تا پایان آبان برای شرکت در این جشنواره فرصت دارند.

​ به گزارش سرویس هنری ،پایگاه خبری بالویز، شبکه مروجان کتاب‌خوانی کشور با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری تعدادی از سازمان‌ها و نهادهای عمومی، دولتی و خصوصی، هفتمین دوره جشنواره تقدیر از مروجان کشور را با رویکرد توجه به فضای مجازی برگزار می­ کند که در آن افراد، گروه‌ها، تشکل‌های مردمی و نهادهای غیردولتی دارای فعالیت‌های مؤثر و نوآورانه در زمینه ترویج کتاب‌خوانی را انتخاب و معرفی خواهند کرد.

در این دوره با توجه به شرایط به وجود آمده و شیوع ویروس کووید ۱۹ علاوه بر بخش‌های مختلف جشنواره، بخش نگاه ویژه بر اساس توجه به فضای مجازی و مروجان کتاب در حوزه‌های بهداشت و کتاب درمانی، آموزشگران مروج کتاب (معلم، مربی، استاد)، مادران مروج کتاب، مبادله کنندگان کتاب‌های خانگی مروج کتاب، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران مروج کتاب برگزار خواهد شد.

بر اساس این فراخوان، مروج کتاب‌خوانی کسی است که با طراحی و اجرای فعالیت‌های مستمر، کتاب‌خوانی را گسترش می‌دهد یا فرآیند خواندن را لذت‌بخش‌تر، عمیق‌تر و تأثیرگذارتر می‌سازد. همچنین ترویج کتاب‌خوانی شامل فعالیت‌هایی است که به افزایش، گسترش و استمرار کتاب‌خوانی در میان مردم می‌انجامد.

مستندات شامل گزارش‌های مختلف، عکس، فیلم، فایل‌های صوتی، بازتاب‌های رسانه‌ای، گزارش‌های مکتوب، گواهی‌نامه، تقدیرنامه، تفاهم‌نامه و قراردادها در قالب‌های مختلف با توجه به رویکرد مجازی جشنواره، تمامی مستندات به‌صورت الکترونیکی ارسال شود.

شرکت‌کنندگان در این جشنواره  می‌توانند در بخش­‌های افراد و گروه‌ها، نهادهای دولتی و غیردولتی به رقابت بپردازند. بر اساس فراخوان ازجمله این مراکز می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

سازمان‌های مردم‌نهاد، انجمن‌ها و مؤسسات دولتی و غیردولتی، بخش‌های خصوصی و  واحدهای صنفی (مانند: مراکز توان‌بخشی، خیریه‌ها، نانوایی‌ها، مغازه‌داران، آرایشگاه‌ها و…)، مراکز خدمات عمومی (مانند: بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، آموزشکده‌ها، مراکز تفریحی و…)، فضاهای مجازی و مروجان الکترونیکی (مانند فعالان شبکه‌های اجتماعی، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، مطبوعات، اپلیکیشن‌های کتاب‌خوانی، پادکست‌ها و…) و …

این رقابت در بخش‌های گروه‌ها و افراد مروج کتاب‌خوانی برگزار می‌شود و در بخش افراد نیز هر فرد که ‌در زمینه ترویج کتاب‌خوانی فعالیت داوطلبانه داشته باشد می‌تواند در این رقابت شرکت کند؛ افرادی مانند استادان دانشگاه و مراکز آموزشی، مادران، زنان خانه‌دار،کشاورزان، مروجان عشایر، کارکنان بیمارستان‌ها (اعم از پزشکان، پرستاران، بهیاران و …)، رانندگان، نانواها، معلمان، دانش‌آموزان، امامان‌ جماعت،کتابداران، مربیان مهدکودک، هنرمندان، کتاب‌فروشان، نویسندگان، مترجمان، قضات، کسبه، دانشجویان، بازنشستگان، کتابداران مدارس و …

بخش دیگر جشنواره، رقابت در بخش بین‌الملل است و دربرگیرنده این گروه‌هاست؛ افراد فارسی‌زبانِ مروج کتاب در خارج از کشور،گروه‌ها و افراد خارجیِ فعال مروج کتاب در ایران، فعالیت‌های ترویج کتاب‌خوانی در کشورهای فارسی‌زبان یا دارای جمعیت‌های بزرگ فارسی‌زبان

بر اساس فراخوان در بخش نگاه ویژه؛ از مروجان کتاب در حوزه‌های درمانی وکتاب درمانی،آموزشگران مروج کتاب (معلم، مربی، استاد)،مادران مروج کتاب، مبادله کنندگان کتاب‌های خانگی مروج کتاب، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران مروج کتاب، تقدیر به عمل خواهد آمد و درنهایت نشان استمرار افراد یا گروه‌هایی که در دوره‌های گذشته برگزیده یا شایسته تقدیر شده‌اند نمی‌توانند در بخش‌های دیگر شرکت کنند. آن‌ها می‌توانند با ارائه گزارشی از فعالیت‌های گذشته و فعالیت‌های متفاوت جاری و طرح‌های نو در این بخش شرکت کنند.

شاخص‌های انتخاب افراد و گروه‌های برگزیده به این شرح است: تأثیر پایدار در گسترش کتاب‌خوانی میان مردم، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها و شیوه‌های اجرایی،استفاده حداکثری از فضای مجازی برای برنامه ، استفاده مناسب از مشارکت مردم و چهره‌ها، استفاده خلاقانه و بهینه از امکانات و ظرفیت‌های عمومی و مردمی، قابلیت معرفی به سایر مناطق به‌عنوان الگو، اثربخشی فعالیت‌های کتاب‌خوانی در رفتارهای اجتماعی یا فعالیت‌های عمومی مردم ، فعالیت به شکل داوطلبانه (شاخص ترجیحی)، فعالیت در قالب گروهی (شاخص ترجیحی)

مدارک لازم برای شرکت در هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی به این شرح است؛ معرفی برنامه در قالب فرم‌های شرکت در جشنواره، مستندات شامل گزارش‌های مختلف، عکس، فیلم، فایل‌های صوتی، بازتاب‌های رسانه‌ای، گزارش‌های مکتوب، گواهی‌نامه، تقدیرنامه، تفاهم‌نامه و قراردادها در قالب‌های مختلف چاپی یا الکترونیک، از مروجان کتاب‌خوانی.

تمام مستندات باید به‌صورت الکترونیکی در یک فایل به‌صورت PDF به پست الکترونیکی دبیرخانه ارسال شود.

علاقه‌مندان و فعالان ترویج کتاب‌خوانی می‌توانند گزارش‌ها و مستندات فعالیت‌هایشان در زمینه ترویج کتاب‌خوانی را به همراه  تکمیل فرم‌ها تا پایان وقت اداری ۲۹ آبان ۱۳۹۹ به دبیرخانه هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی ارسال کنند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاع بیشتر و همچنین دسترسی به فرم‌های ثبت‌نام می‌توانند به وب‌سایت‌های شبکه ترویج کتاب‌خوانی و تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی مراجعه کنند.

جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی، از سال ۱۳۹۳، بنا بر اهمیت موضوع کتاب‌خوانی و ضرورت اقدام پایه‌‌ای در این زمینه، شکل گرفت. جشنواره با هدف شناسایی، تشویق و ترغیب افراد وگروه‌های فعال در حوزه کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه، شکل گرفته است. این جشنواره بر خود جوش بودن فعالیت‌ها و غیردولتی بودن آنها تاکید دارد و هدف اصلی خود را رونق کتاب و مطالعه از طریق تشویق فعالان مروج کتاب ‌قرارداده است. جشنواره از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز کرده است.

بیشتر تشکل‌های غیردولتی مروج کتاب مانند انجمن کتابداری و اطلاع ‌رسانی ایران، شورای کتاب کودک، کانون توسعه فرهنگی، کتابخانه عمومی انصار، موسسه حامی، خانه کتابدار کودک و نوجوان جزء هسته اصلی و شکل دهندگان به این جشنواره هستند.

مهاباد/پایگاه خبری بالویز/۹۹/۰۷/۱۷/ایلنا/۱۶:۲۱/پ

فراخوان هفتین دوره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی منتشر شد 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.