كشف یك تدفین به ‌شیوه اسلامی درشهر “گوگ تپه مهاباد” حین گمانه‌زنی

مهاباد-بالویز-حین گمانه ‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم شهر “گوك‌تپه از توابع مهاباد”یک تدفین به شیوه اسلامی کشف شد.

به گزارش سرویس تاریخی فرهنگی،پایگاه خبری تحلیلی بالویز  به نقل میراث آریا در حین اجرای پروژه گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم گوک‌تپه در استان آذربایجان غربی، یک اسکلت انسانی به‌شیوه تدفین اسلامی (سمت راست صورت به سمت غرب و سر در راستای جنوب) مشاهده شد.

” ایمان روناسی” سرپرست هیئت باستان‌شناسی  با اعلام این خبر گفت: گوک‌تپه در میان بافت روستایی در جنوب دریاچه ارومیه و در بخش مرکزی شهرستان مهاباد قرارگرفته است.

او با بیان این نکته که با تصویب هیئت وزیران در تاریخ ۱۳۹۶/۴/۲۵ این روستا مرکز دهستان مکریان شرقی بخش مرکزی شهرستان مهاباد در استان آذربایجان غربی به شهر تبدیل شد، تصریح کرد: عرصه ظاهری تپه کاملا در تصرف منازل مسکونی قرار گرفته و چنان ضربه جبران‌ناپذیری به بافت و حرمت تاریخی تپه وارد آمده که هرگز قابل جبران نخواهد بود.

“روناسی” افزود: وسعت مخدوش‌شده این تپه با ۷۵ متر طول تقریبی در جهت شمالی‌ـ‌جنوبی و عرض تقریبی ۹۰ متر در جهت شرقی‌ـ‌غربی، مساحتی در حدود یک هکتار را در بر می‌گیرد.

او با بیان اینکه سطح تپه (راس تپه) غیرقابل رؤیت و غیرقابل دسترسی است، بیان کرد: قسمتی از یال غربی تپه از دست ساخت و ساز در امان مانده و این دامنه با شیب تند ۳۰ درجه، تنها قسمتی است که می‌توان سطح تپه (عاری از ساخت و ساز) را مشاهده کرد.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی اظهار کرد: طی مدت هفت روز کاری در قالب پروژه گمانه‌زنی به‌منظور تعیین حریم و پیشنهاد عرصه گوک‌تپه،۲۰ گمانه به ابعاد ۱۰۰ در ۱۰۰ سانتیمتر در اطراف تپه و با فاصله از عرصه ظاهری تپه، در معابر و یا حیاط خانه‌های اهالی اطراف تپه ایجاد شد که رینگ اول گمانه‌های تعیین حریم پروژه را کامل کرد.

او گفت: تمامی گمانه‌های رینگ اول به لایه باستانی (لایه برجا) برخورد کرد و در نتیجه، کاوش در همان سطح متوقف و گمانه دیگری در همان راستا با فاصله مشخص ایجاد شد.

“روناسی” اظهار کرد: در رینگ اول و درگمانه شماره دو در عمق ۱۶۲ سانتیمتری نسبت به BM یک اسکلت انسانی به‌شیوه تدفین اسلامی (سمت راست صورت به سمت غرب و سر در راستای جنوب) مشاهده شد.

او با اشاره به اینکه تپه میان‌بافت روستایی و عرصه ظاهری آن کاملا در تصرف منازل مسکونی قرار گرفته و ضربه جبران‌ناپذیری به بافت تاریخی تپه وارد آورده است، افزود: سازه های دو و یا سه طبقه روی عرصه تپه ساخته‌شده که بعضاً برای ساخت این منازل عمقی بیش از  سه متر روی سطح  تپه حفر شده که در نتیجه  لایه‌های فرهنگی تپه را کاملاً از بین برده است.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی ابراز امیدواری کرد: با مشخص‌شدن عرصه و حریم تپه و تهیه نقشه از ساخت و سازهای مخرب و بی‌رویه و  تخریب بیشتر تپه جلوگیری شود.

شهر گوگ تپه با شهرستان مهاباد ۱۵ کیلومتر فاصله دارد.

مهاباد-پایگاه خبری تحلیلی بالویز-۹۹/۰۷/۱۰-۸:۱۵/پ

كشف یك تدفین به ‌شیوه اسلامی درشهر "گوگ تپه مهاباد" حین گمانه‌زنی 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.