پیش‌بینی افزایش ۳۰ درصدی برداشت انگور از تاکستان‌های مهاباد

مهاباد-بالویز-سفیر-مدیر جهادکشاورزی مهاباد گفت:پیش بینی می شود، امسال ۲ هزار و ۶۶۴ تُن انگور از تاکستان‌های این شهرستان برداشت ‌شود که نسبت به سال قبل از افزایش ۳۰ درصدی برخوردار است. به گزارش سرویس اقتصادی،پایگاه خبری تحلیلی بالویز”،« جعفر ایمانیان» اظهار کرد: در این شهرستان هم‌اکنون در مجموع ۵۹۰ هکتار تاکستان‌ وجود دارد که ۴۸۸ […]

مهاباد-بالویز-سفیر-مدیر جهادکشاورزی مهاباد گفت:پیش بینی می شود، امسال ۲ هزار و ۶۶۴ تُن انگور از تاکستان‌های این شهرستان برداشت ‌شود که نسبت به سال قبل از افزایش ۳۰ درصدی برخوردار است.

به گزارش سرویس اقتصادی،پایگاه خبری تحلیلی بالویز”،« جعفر ایمانیان» اظهار کرد: در این شهرستان هم‌اکنون در مجموع ۵۹۰ هکتار تاکستان‌ وجود دارد که ۴۸۸ هکتار آن به صورت باغ‌های بارور و مابقی به صورت غیربارور است.

وی با بیان اینکه امسال مجوز احداث باغ‌های آبی در سطح استان صادر نشده، ادامه داد: هم‌اکنون ۱۵۲ هکتار از باغ‌های انگور در این شهرستان آبی و ۳۳۶ هکتار آن نیز به صورت دیم است.

مدیر جهادکشاورزی مهاباد اضافه کرد: پیش‌ بینی می‌شود یک‌هزار و ۸۲۴ تن محصول از تاکستان های دیم با میانگین سه تن در هر هکتار و ۸۴۰ تن محصول نیز از مزارع آبی با میانگین ۱۲ تن در هکتار برداشت شود.

«ایمانیان» با بیان اینکه فصل برداشت انگور از اواخر ماه جاری تا نیمه اول مهر است، اظهار کرد: اجرای برنامه‌های ترویجی برای کشاورزان و عدم  سرمازدگی موجب افزایش تولید این محصول در سال جاری شده است.

وی کشت محصولات دیمی را عامل مهمی برای جلوگیری از فرسایش و تخریب منابع طبیعی دانست و گفت: در شرایط بحرانی و کمبود منابع آبی، محصول انگور به علت نیاز آبی کم در استان می‌تواند به عنوان یکی از محصولات جایگزین در استان و در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ترویج و کشت شود.

«ایمانیان» اضافه کرد: در این شهرستان در مجموع ۱۰ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ میوه وجود دارد که از این مقدار بیش از هشت هزار و ۵۰۰ هکتار بارور بوده که بیشترین مقدار آن به میوه‌های دانه‌دار از جمله سیب اختصاص یافته است.

مهاباد با داشتن بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد باغی و کشاورزی یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات کشاورزی در جنوب آذربایجان‌غربی محسوب می‌شود.

مهاباد-پایگاه خبری تحلیلی بالویز– ۹۹/۰۵/۲۱ -س-۷:۵۰