بیش از ۶۰ مرکز خرید دولتی گندم در آذربایجان غربی راه اندازی شد

مهاباد-بالویز”سفیر- همزمان با آغاز برداشت خوشه های طلایی گندم ، ۶۴ مرکز خرید دولتی گندم در آذربایجان‌غربی جهت دریافت خرید گندم راه اندازی شد به گزارش سرویس اقتصادی ، پایگاه خبری تحلیلی بالویز” رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از آغاز برداشت گندم از مزارع استان خبر داد و گفت : امسال خرید گندم مازاد برنیاز […]

مهاباد-بالویز”سفیر- همزمان با آغاز برداشت خوشه های طلایی گندم ، ۶۴ مرکز خرید دولتی گندم در آذربایجان‌غربی جهت دریافت خرید گندم راه اندازی شد

به گزارش سرویس اقتصادی ، پایگاه خبری تحلیلی بالویز” رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از آغاز برداشت گندم از مزارع استان خبر داد و گفت : امسال خرید گندم مازاد برنیاز زارعین توسط ۶۴ مرکز خرید شرکت غله و سازمان تعاون روستایی  در سطح استان انجام می‌گیرد.

” رسول جلیلی”  در جریان بازدید از برداشت مزارع گندم شهرستان ارومیه با اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده بیش از ۶۳۰ هزار تُن گندم از مزارع استان در سال زراعی جاری برداشت می شود .

جلیلی افزود: امسال ۳۸۰ هزار هکتار از مزارع آذربایجان‌غربی به کشت گندم اختصاص یافته که از این مقدر ۲۹۰ هزار هکتار به صورت دیم و ۹۰ هزار هکتار نیز به صورت آبی کشت شده است

وی اضافه کرد؛ پیش بینی می شود در شرایط مطلوب در حدود ۵۱۴ هزار تن محصول گندم مازاد برمصرف گندمکاران از سوی مراکز خرید دولتی خریداری شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: کار خرید این محصول استراتژیک از هفتم تیرماه جاری آغاز شده است که ۳۵ مرکز خرید گندم وابسته به تعاونی روستایی به عنوان مباشر خرید و ۲۹ مرکز نیز مربوط به شرکت غله به عنوان متولی خرید در آذربایجان‌غربی فعال هستند. فعالیت این مراکز تا پایان شهریور تداوم خواهد داشت و در صورت نیاز این مدت نیز تمدید می‌شود.

جلیلی بیان کرد: بیش از ۴۰ هزار تن انواع کودهای کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته و خط اعتباری ۸۰ میلیارد تومانی جهت تامین ماشین های مکانیزه اعم از کمباین به تعداد ۲۳ دستگاه و تراکتور به تعداد ۵۲۰ دستگاه وارد چرخه تولید گندم استان شده است.

وی با اشاره به اینکه ناظرانی برای جلوگیری از افزایش ضایعات بر فعالیت کمباین‌ها گمارده شده است ، افزود: ۱۲۸ نفر از کارشناسان این سازمان ، شرکت غله و تعاون روستایی به عنوان عاملین تشخیص و ذی حساب از بدو خرید تا پایان خرید در مراکز خرید دولتی از ساعت ۹ صبح لغایت ۹ عصرحتی در روزهای تعطیل حضور خواهند داشت .

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اضافه کرد: در مراکز خرید دولتی بنر نحوه خرید تضمینی گندم اطلاع رسانی شده است و با توجه به شرایط پیش امده ناشی از شیوع کرونا در تمامی مراکز پروتکل های بهداشتی باید رعایت شود.

وی تصریح کرد: امسال به لحاظ تولید در مقایسه با پارسال در شرایط یکسان قرار داریم و افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی تولید محصول را برآورد می کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: امسال با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در حدود ۲۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم پیش بینی می شود که ۵۱۴ هزار تن گندم به مراکز خرید دولتی استان توسط گندمکاران تحویل داده شود.

وی با بیان اینکه خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان بر اساس ثبت در سامانه خواهد بود، گفت: کشاورزان قبل از تحویل گندم باید با مراجعه به مراکز در سامانه اینترنتی ثبت‌نام کنند.

جلیلی از گندمکاران آذربایجان‌غربی خواست برای حذف پای دلالان در زمینه خریدوفروش گندم محصول مازاد بر نیاز خود را به مراکز خرید گندم تحویل دهند و از انبار کردن گندم به امید افزایش قمیت خرید تضمینی خودداری کنند چون در صورت آلوده شدن گندم به آفت انباری، گندم با افت شدید قیمت به فروش می‌رسد.

این مسئول ابراز امیدواری کرد مطالبه گندمکاران پس از تحویل محصول به مراکز خرید گندم در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ روز پرداخت شود و کشاورزان مشکلی در این خصوص نداشته باشند.

وی با بیان اینکه گندم آذربایجان‌غربی از کیفیت مطلوبی برخوردار است، ادامه داد: استقبال کشاورزان مناطق جنوبی و مرکزی آذربایجان‌غربی از کشت گندم بیشتر است

مهاباد-پایگاه خبری تحلیلی بالویز-۹۹/۰۴/۲۱ – ش – ۱۴:۲۳