آموزش اهالی روستاهای مرزی بانه در خصوص آگاه سازی خطرات مین

مهاباد-بالویز”سفیر-رئیس جمعیت هلال احمر بانه گفت:مربیان جمعیت ۳۰۰ نفر از اهالی روستاهای مرزی این شهرستان،در زمینه آگاه سازی خطرات مین آموزش دادند. به گزارش سرویس اجتماعی ،پایگاه خبری تحلیلی “بالویز  رحیمی اظهار کرد:  انفجار مین های به جا مانده از جنگ موجب خطرات برای مردم روستاهای مرزی بانه است رئیس هلال احمر بانه گفت: حادثه […]

مهاباد-بالویز”سفیر-رئیس جمعیت هلال احمر بانه گفت:مربیان جمعیت ۳۰۰ نفر از اهالی روستاهای مرزی این شهرستان،در زمینه آگاه سازی خطرات مین آموزش دادند.

به گزارش سرویس اجتماعی ،پایگاه خبری تحلیلی “بالویز  رحیمی اظهار کرد:  انفجار مین های به جا مانده از جنگ موجب خطرات برای مردم روستاهای مرزی بانه است

رئیس هلال احمر بانه گفت: حادثه انفجار مین باقیمانده ازجنگ بویژه درمناطق مرزی یکی ازخطراتی است که جان مرزنشینان بانه ای را تهدید می کند.

رحیمی افزود: بانه یکی از شهرهای جنگ زده کشور است و مین‌های زیادی از دوران دفاع مقدس در مناطق مختلف این شهرستان به جا مانده که باید مناطقی که مین‌گذاری شده برای جلوگیری از خطر انفجار مین زدایی شود.

رئیس جمعیت هلال احمر بانه  هدف از این کارگاه‌های آموزشی را آگاه سازی از خطرات مین ، تمام روستانشینان نوار مرزی اعلام کرد و یادآور شد: این کارگاه ها در روستاهای چیچوران ،بژی ،وزمله ،کانی شیلان ،عباس آباد،کانی سور،ولی آباد،کشینه،بنه ژاژ،بلکه،یعقوب آباد،رشیدقلعه ومامال ، نیروان و…..برگزارشده است.

وی محورهای آموزش هلال احمر را در زمینه خطرات مین تشریح کرد و افزود : علاوه بر مباحث اگاه سازی از خطرات مواد منفجرنشده ،نحوه برخورد با مصدومین (امداد وکمک های اولیه ) تا رسیدن به مراکز درمانی توسط مربیان توانمند این جمعیت ، آموزش داده شده است.

رحیمی در ادامه اضافه کرد: بسیاری از مناطق آلوده به مین در بانه مین زدایی شده اما مین زدایی مناطق به معنای پاکسازی کامل نیست و احتمال خطر انفجار در این مناطق همچنان وجود دارد که باید مردم احتیاط لازم را در هنگام تردد در این مناطق داشته باشند.

وی در پایان بیان کرد: با توجه به اینکه این مین ها بر اثر فرسایش خاک و بارش باران و برف جابجا می شوند به همین دلیل پیدا کردن آنها کار سخت و نیاز به زمان زیادی دارد، با این حال خطر انفجار مین همچنان جان مرزنشینان را تهدید می کند.

گفتنی است ؛در چند روز گذشته ، یکی از اهالی روستای سارداو با هویت معلوم ، بخش آرمرده بانه بر اثر انفجار مین به جای مانده از ناحیه پا مصدوم شد و به کمک اهالی روستا به بیمارستان صلاح الدین ایوبی منتقل شد و پس از جراحی در حال حاضر وضعیت بیمار رو بهبودی است.

مهاباد – پایگاه خبری تحلیلی بالویز – ۹۹/۰۳/۲۷ – س – ۱۲:۰۷

رحیم بایزیدی
تازه ترین نوشته های رحیم بایزیدی (دیدن همه)