آیا تکاندن لباس فرد مبتلا به کووید ۱۹ منجر به پخش شدن ویروس در هوا می شود؟

مهاباد- بالویز”سفیر” بر اساس گفته‌ی برخی پژوهشگران، تکاندن لباس فرد بیمارمبتلا به کووید ۱۹ می تواند باعث پخش شدن ویروس در هوا شود. به گزارش سرویس اجتماعی سلامت ، پایگاه خبری تحلیلی ” بالویز “ ویروس کرونا از طریق تماس مستقیم با افراد آلوده و تماس غیرمستقیم با سطوح یا اشیای آلوده به راحتی منتقل […]

مهاباد- بالویز”سفیر” بر اساس گفته‌ی برخی پژوهشگران، تکاندن لباس فرد بیمارمبتلا به کووید ۱۹ می تواند باعث پخش شدن ویروس در هوا شود.

به گزارش سرویس اجتماعی سلامت ، پایگاه خبری تحلیلی ” بالویز “ ویروس کرونا از طریق تماس مستقیم با افراد آلوده و تماس غیرمستقیم با سطوح یا اشیای آلوده به راحتی منتقل می شود.

ویروس عمدتاً از طریق قطرات تنفسی که فرد آلوده هنگام سرفه، عطسه یا صحبت در هوا منتشر می کند به شخص دیگر انتقال می یابد. این قطرات می توانند در دهان یا بینی یا ریه های افرادی که در همان نزدیکی هستند فرود بیایند.

مطالعات نشان داده اند که ویروس کرونای جدید می تواند تا ۷۲ ساعت بر روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ، تا چهار ساعت روی مس و تا حدود ۲۴ ساعت روی مقوا فعال بماند. اما در مورد اینکه ویروس تا چند ساعت روی لباس و پوشاک به صورت فعال باقی می ماند اطلاعاتی در دسترس نیست.

و این سوال پیش می آید؟ آیا تکاندن لباس فرد مبتلا به کووید ۱۹ منجر به پخش شدن ویروس در هوا می شود؟

بر اساس گفته‌ی برخی پژوهشگران، تکاندن لباس فرد بیمار می تواند باعث پخش شدن ویروس در هوا شود. این پخش شدن می تواند شانس ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

توصیه شده است لباس های بیماران بجای تکاندن، با آب گرم و شوینده های لباس شسته شوند و سپس با استفاده از خشک کن، بخاری و یا اتوبخار به خوبی خشک شوند و در صورت امکان ۲۴ساعت در فضای باز در مقابل نور آفتاب قرار گیرند.

حتما هنگام تماس با لباس بیماران مبتلا به  کووید ۱۹، از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و دستکش را بلافاصله پس از استفاده دور بیاندازید. اگر دستکش یکبار مصرف در دسترس نیست، از تماس دست آلوده به صورت خود پرهیز کنید و بلافاصله پس از اتمام کار، دست های خود را  با آب و صابون بشویید.

مهاباد- پایگاه خبری تحلیلی ” بالویز – ۹۹/۰۳/۲۱ – ۱۶:۵۸