جهانبخش یوسفی

ثبت بیش از سه هزار نفر در استان کردستان در اثر حیوان گزیدگی

سگ‌ها عامل قطعی انتقال بیماری کشنده هاری می‌باشند

مهاباد/بالویز/سلامت/حیوان گزیدگی طی سه سال اخیر در استان کردستان روبه افزایش بوده و عامل ۸۴ درصد آن، سگ‌ها می‌باشد.

به گزارش سایت خبری بالویز،مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کردستان گفت:سال ۱۴۰۲در استان کردستان ۳ هزار و ۴۴۲ مورد حیوان گزیدگی  قرار گرفته است.

وی اعلام کرد:آمار نشان می دهد که بیش از نیمی از آن در جمعیت شهری ما رخ داده‌است.

«جهانبخش یوسفی» افزود:با توجه به گزارش‌های اعلام شده،حیوان گزیدگی طی سه سال اخیر در استان کردستان روبه افزایش بوده است که عامل ۸۴ درصد آن، سگ‌ها می‌باشد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کردستان ادامه داد: حیوان گزیدگی در شهر‌ها نسبت به روستا‌ها روبه افزایش است.

وی بیان کرد: سگ‌ها عامل قطعی انتقال بیماری کشنده هاری می‌باشند.

«دکتر یوسفی»اعلام کرد:سگ‌ها علاوه بر انتقال بیماری هاری که بسیار کشنده می‌باشد. مخزن انتقال بیماری کیست هیداتیک، لپتو سپیروز، سالک، لشمانیوز، سالمو نلوز، تب مالت هستند.

این مدیر گفت:آموزش و فرهنگ سازی جمعیت برای عدم غذا‌دادن به سگ‌های آزاد،اجرای کامل دستور العمل کنترل جمعیت سگ ها،ساماندهی سایت‌های دفع زباله و مراجعه فوری به واحد پیشگیری و مراقبت هاری در هرساعت از شبانه روز بسیار مهم و باعث کاهش صدمات ناشی از حیوان گزیدگی خواهد داشت.

«دکتر جهانبخش یوسفی»بر تصور غلط مردم به اینکه گربه باعث انتقال هاری نمی‌شود تاکید کرد: گربه از طریق چنگ‌زدن باعث انتقال این بیماری کشنده‌می‌شود.

وی تصریح کرد: واکسینه کردن این حیوانات محافظت قطعی در برابر انتقال بیماری منتقله به انسان نمی‌دهد.

گفت: باور غلط برخی از مردم این است که واکسینه کردن و نظارت دامپزشک موجب انتقال بیماری این حیوانات به انسان نمی‌شود. اما باید دانست که برخی عوامل بیماری زا در ظاهر حیوان مشخص نیست، اما قابلیت انتقال بیماری را دارد.

«یوسفی»خاطرنشان کرد:بیماری هاری یک بیماری ویروسی است که در دستگاه اعصاب مرکزی به واسطه گاز گرفتگی و انتقال ترشحات‌آلوده از حیوان هار به انسان منتقل می‌شود.

اگر در زمان مناسب واکسن و سرم ضدهاری برای فرد گاز گرفته‌شده استفاده‌نشود متاسفانه ابتلای انسان به هاری ۱۰۰ درصد کشنده است. که سال گذشته متاسفانه ۱۸ مورد مرگ ناشی از هاری در کشور رخ داده‌است.

مهاباد/بالویز/۱۴۰۳/۰۴/۱۹-۰۱:۴۸:۲۰/خبر۴۳۲۶/کدخبر۲۰۷۱۱/س ۱۷۶/