واحد جولایی

بررسی محوطه‌های پارینه‌سنگی مهاباد آغاز شد

 مهاباد ۹۲ اثر تاریخی ثبت‌شده ملی دارد

مهاباد/بالویز/تاریخی/ رییس اداره میراث‌فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری مهاباد گفت: بررسی محوطه‌های پارینه‌سنگی مناطق شمالی این شهرستان آغاز شد.

به گزارش سایت خبری بالویز«واحد جولایی» افزود:بررسی محوطه‌های پارینه‌سنگی این طرح با همکاری تیم کارشناسان این حوزه و به سرپرستی «رحمت نادری» انجام می شود. و در آن محوطه های مربوط به پارینه سنگی در این شهرستان مورد کاوش و بررسی قرار می گیرد.

وی اضافه کرد:در سال‌های گذشته مطالعات و بررسی‌های پراکنده‌ای در مورد محوطه‌های پارینه‌سنگی این شهرستان در مناطقی مانند«شیوه‌تو»در جاده مهاباد – پسوه و محوطه روستای«خاتون باغ» این شهرستان انجام شده‌بود. اما بررسی‌های این دوره گسترده‌تر و تمامی مناطق شمالی مهاباد و دشت شهرویران را شامل می‌شود.

رییس اداره میراث‌فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری مهاباد گفت:در این بررسی،مناطقی با آثاری مربوط به دوران ابزار سنگی و دوران قبل از یکجانشینی انسان در این مناطق مورد کاوش قرار گرفته و مستند نگاری می‌شود.

«جولایی» اضافه کرد: از روی نقوش ابزار سنگ‌های دوران پارینه‌سنگی می‌توان به اندیشه‌ها،باورها،آیین‌ها و تمامی رخداد های زیستی ساکنان این منطقه پی‌برد. و آنها شناسنامه‌های کهن و بی‌بدیل و شاخصه های کم نظیر هویتی مردمانی است که طی هزاره‌ها در آن سرزمین می‌زیسته‌اند.

وی اظهار کرد:دوران پارینه‌سنگی قدیمی‌ترین دوران ماقبل تاریخ انسان و فرهنگ مادی انسانی و دورانی است که در آن انسان برای نخستین بار از ابزار سنگی دست‌ساز استفاده کرد.

 مهاباد ۹۲ اثر تاریخی ثبت‌شده ملی دارد.

سد‌مهاباد،غار سهولان،تالاب کانی برازان،موزه و حمام میرزا رسول،تخته سنگی فقره قا،برده کنته و مسجد جامع از مهم‌ترین اثرهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است.

آذربایجان غربی دارای بیش از یک هزا و ۸۰۰ اثرتاریخی ثبت ملی و جهانی شده‌است.

که از این میان تخت سلیمان تکاب،قره کلیسای چالدران،آیین مذهبی قره‌کلیسای چالدران،وکاروانسرای شاه عباسی خوی از جمله آثار تاریخی قرار‌گرفته در فهرست جهانی یونسکو هستند.

مهاباد/بالویز/۱۴۰۳/۰۴/۱۷-۰۲:۰۰:۰۰/خبر ۴۳۲۲/کدخبر۲۰۶۷۳/ ی ۱۷۲/