رئیس شبکه دامپزشکی مهاباد

معدوم سازی بیش از ۲۰۰ کیلو گرم گوشت غیر قابل مصرف در مهاباد

این تیم ها در مجموع۶۶راس دام سبک و سنگین را مورد بررسی قرار دادند

مهاباد/بالویز/سلامت/رئیس شبکه دامپزشکی مهاباد گفت:۲۳۸ کیلوگرم گوشت غیرقابل مصرف در مهاباد ضبط شد.

به گزارش سایت خبری بالویز«عباس آغاز» افزود:کارشناسان این شبکه در روزهای منتهی به عید قربان،۲۳۸ کیلوگرم گوشت و آلایش‌های دامی غیرقابل مصرف را در این شهرستان ضبط کردند.

وی اظهار داشت:چهار تیم ثابت و سیار نظارتی این شبکه برای اطمینان از سالم‌ بودن دام‌های قربانی و نحوه ذبح دام در عید سعید قربان نظارت کردند .

رئیس شبکه دامپزشکی مهاباد عنوان کرد:این تیم ها در مجموع۶۶راس دام سبک و سنگین را مورد بررسی قرار دادند.

وی اضافه کرد: کارشناسان این شبکه در مجموع ۲۳۸ کیلوگرم گوشت و آیش های دامی شامل ۱۸جگر،۲۳ریه و ۱۳۸کیلوگرم گوشت را به دلیل بیماری از چرخه مصرف انسانی خارج کردند.

رییس شبکه دامپزشکی مهاباد اظهار کرد:این اقدام شبکه دامپزشکی به منظور تضمین سلامت مصرف‌کنندگان گوشت قرمز و پایش‌های دام به لحاظ شناسایی احتمالی بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و ارائه خدمات به همشهریان در روز عید قربان اجرا شد.

وی اضافه کرد:یک گروه ثابت در محل کشتارگاه دام و شبکه دامپزشکی و سه گروه سیار شامل۱۰نفر بازرس عملیات نظارت و بازرسی لاشه‌های کشتاری را در سطح شهرستان مهاباد انجام دادند.

آغاز از شهروندان خواست با توجه به شروع فصل گرما و احتمال بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و دام،هنگام ذبح دام پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک،دستکش و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

گوشت دام ذبح شده را به مدت ۲۴ ساعت در دمای مناسب در درون یخچال قرار دهند.

وی تاکید کرد: شهروندان باید از مصرف گوشت تازه خودداری کنند و گوشت و آلایش تازه قبل از مصرف به مدت۲۴ساعت در دمای۲تا چهار درجه سانتی‌گراد در یخچال نگهداری شود. و از مصرف جگر خام یا نیم پز خودداری شود و جگر قبل از مصرف باید به مدت۴۸ساعت در یخچال نگهداری شود.

طبق یک سنت‌ابراهیمی هر سال در عید‌قربان (۱۰ذی‌الحجه) مومنان بر حسب وسع‌مالی خود،همزمان با مناسک‌حج،دام را ذبح کرده و گوشت‌حاصل از آن را در بین خانواده‌های بی‌بضاعت توزیع‌می‌کنند.

مهاباد با۲۶۰هزار نفر جمعیت دارای۶۰واحد عرضه فرآورده‌های خام دامی است؛در این شهرستان۲۴۰هزار راس دام سبک و۲۴هزار راس دام سنگین وجود دارد.

مهاباد/بالویز/۱۴۰۳/۰۳/۳۰-۰۲:۱۷:۵۲/خبر۴۲۹۱/کدخبر۲۰۴۸۰/ چ ۱۴۱/