رییس اداره انتقال خون مهاباد

هشت هزار مهابادی در سال‌جاری خون اهدا کرده‌اند

امسال ۹ هزار و ۱۲۰ نفر برای اهدای خون به این اداره مراجعه کردند.

مهاباد/بالویز/اجتماعی/رییس اداره انتقال خون مهاباد گفت:در سال جاری بیش از ۸ هزار نفر در این شهرستان که دارای شرایط لازم بودند،خون اهدا کرده اند. 

به گزارش سایت خبری بالویز«داود نصر ارکن» اظهار کرد:هشت هزار و ۵۱ نفر مهابادی طی ۹ماه گذشته سال جاری‌با مراجعه به این اداره،بخشی از خون خود را به بیماران نیازمند اهدا کرده اند.

وی بیان کرد:امسال ۹ هزار و ۱۲۰ نفر برای اهدای خون به این اداره مراجعه کردند.

رییس اداره انتقال خون مهاباد،عنوان کرد: از این تعداد مراجعه کننده یک هزار و ۱۰۵ نفر به دلیل نداشتن شرایط لازم،موفق به اهدای خون نشدند.

«نصر ارکن» اضافه کرد:از مجموع اهداکنندگان‌خون در این‌شهرستان در نیمه‌نخست امسال‌هفت هزار و ۸۲۹ نفر مرد و ۱۸۶ نفر زن هستند.

رییس اداره انتقال خون مهاباد با اشاره به افزایش استقبال شهروندان نسبت به اهدای خون ادامه داد: امسال یک‌هزار و ۴۹۲ نفر برای نخستین بار با مراجعه به این پایگاه موفق به اهدای خون شدند.

این مقام افزود:همچنین سه هزارو۵۳۶ نفر نیز با سابقه قبلی (حداقل سالی ۲ بار) خون اهدا کردند‌که به عنوان‌مهم ترین شاخص‌میزان عملکردپایگاه محسوب می شود.

«نصرارکن» اظهار داشت:ذخایر بانک خون این‌پایگاه نسبت‌به میانگین بلندمدت باکاهش فرآورده‌های خونی مواجه گردیده و برای جبران آن نیاز به همکاری شهروندان داریم.

وی تصریح کرد:با توجه به مصرف بخشی از خون‌های ذخیره گردیده توسط بیماران نیازمند،هم‌اکنون این‌پایگاه به تمام‌گروه‌های خونی‌برای ذخیره‌و مصرف بیماران نیاز‌دارد.

اداره انتقال‌خون مهاباد به‌عنوان یکی‌ازپایگاه های اقماری آذربایجان‌غربی از سال ۱۳۷۸ در ساختمان مستقل این اداره فعالیت خود را آغاز کرده است.

این پایگاه تأمین کننده خون موردنیاز مراکز بیمارستانی شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی از جمله میاندوآب،اشنویه،شاهین‌دژ،بوکان،نقده،سردشت،پیرانشهر و تکاب است.

در این پایگاه انتقال خون،علاوه بر پلاسما،گلبول قرمز فشرده، سی‌پی،سی‌پی‌پی،خون فیلتردار،خون شسته شده و پلاکت خون فرآوری می‌گردد.

مهاباد/بالویز/۱۴۰۲/۱۰/۲۰-۰۰۴۳:۵۹/خبر ۴۰۶۰/کدخبر۱۹۵۵۹/ چ ۳۲۳/