قەڵای “زێوییە “گەورەترین گەنجینەی کوردستان

مه هاباد – بالویز – قەڵای زێوییە نزیک شاری سەقز میژووەکەی بۆ سەردەمی ماناییەکان لە سەدەی نۆ بۆ شەشەمی پێش زایین دەگەڕێتەوە

،بۆ یەکەم جار ناوی ئەو قەڵایە لە ساڵنامەی ئاشۆرییەکان ھاتووە ،کە باس لەو شۆڕش و ڕاپەڕینانە دەکات کە سەرکوت کراوە.

ناوبانگی قەڵاکە بۆ ساڵانی چلەکان دەگەڕێتەوە کە بەھۆی باران و بەفرەوە بەشێکی خاکەکەی ڕۆچوو ،بەمەش چەندین پارچە ئاسەواری گرینگ دەرکەوت و ناوبانگی پەیدا کرد،

تا لەسالی ١٩٤٥ لە لایەن “رابەرت دایسۆن”ی ئەمریکی کاری کنەوپشکنینی بۆ کرا.

لە سەردەمی په ش انقلاب  بۆ لەناو بردنی میژووی  لەجێی کنەو پشکنین لەلایەن پسپۆڕانەوە درا بە بازرگانێکی جوولەکە بە ناوی”ئەییووب ڕەب و نۆع”ئەویش بۆ ماوەی ٨ ساڵ بە نەشارەزایی کەوتە ھەڵکەندن و گەڕان بەدوای گەنجینەدا و زۆربەی پارچە شوێنەوارییەکانی بۆ بازرگانی بەکار ھێنا.

ئێستا پارچە شوێنەوارییەکانی زێوییە لە زۆرێک لە مووزەخانەکانی جیھان ھەیە

قلعه باستانی زیویه، در شهرستان سقز در استان کردستان  قرار دارد و قدمتش را به دوره مادها نسبت داده اند 

نخستین حفاری ها در قلعه زیویه توسط یک باستان شناس یهودی صورت گرفت. او در مدت ۸ سال حفاری های خود در این منطقه خسارات جبران ناپذیری را به این اثر باستانی وارد کرد. بیش از ۸۰ درصد این قلعه در آن دوران حفاری شد و اکثر آثاری که از دل خاک بیرون آمدند به منظور فروش و تجارت به خارج از کشور منتقل شدند. از جمله اشیای ارزشمندی که در آن دوران کشف شدند، می توان به تابوت برنزی اشاره کرد که درون آن نیز آثار تاریخی بسیاری یافت شدند.

نام قلعه باستانی زیویه برای اولین در طول تاریخ در برخی سالنامه های اشوری ذکر شده است. در این سالنامه ها گفته شده که پس از شورش های مکرر اقوام مانایی در قرن های نهم تا ششم قبل از میلاد مسیح، از این قلعه به عنوان یک مرکزی نظامی برای سرکوب این شورش ها استفاده شده است. قلعه زیویه کردستان هم از نظر شاخص های هنر معماری و هم از نظر آثار تاریخی که از آن یافته شده است، از مهم ترین محوطه های باستانی در کشور محسوب می شود.

مه هاباد- بالویز – ۹۹/۰۳/۱۴- ۱۸:۲۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.